DMI melder om 20 grader - men så venter stort vejrskifte

Nyheder
Foto: Shutterstock
Vejret vender inden længe.

Lige nu læser andre også

Tirsdagen er over os, og den lægger ud med kun enkelte byger og lidt sol rundt omkring.

I løbet af dagen kommer der en overgang mere udbredt regn til stort set alle, hvorfor det er med at huske paraplyen, hvis man bevæger sig uden døre i eftermiddag

Det skriver DMI.

Den kommende regn skyldes et frontsystem over Nordsøen, som har kurs mod Danmark.

Foran frontsystemet strømmer relativ lun luft op over os, så man i den østlige del af landet vil opleve temperaturer op omkring 20 grader.

Mod vest vil temperaturen komme op omkring 15 varmegrader, men når frontsystemet har passeret vil man opleve, at temperaturen i løbet af eftermiddagen vil falde til blot 8-10 grader.

Så er man i den østlige del af Danmark kan man gode lade vinterjakken blive hængende derhjemme og putte en paraply i tasken i stedet, mens man mod vest godt kan få brug for en regnjakke.

Når regnen har passeret venter en nat med både byger og blæsevejr.

Vinden vil nemlig tiltage fra sydvest og vest og der ventes ret kraftige vindstød, som ved Vestkysten og Vadehavet kan være af stormende kuling.

I resten af landet ventes vindstød af kuling eller hård kulingstyrke. Vinden ser først ud til igen at lægge sig i løbet af onsdag eftermiddag.

Mest læste

Derfor gik grevinde Alexandra fra prins Joachim Grevinde Alexandra har ikke før sat ord på, hvad der medførte, at hun og prins Joachim blev skilt i 2005. I en kinesisk tv-dokumentar, der handler om grevinde Alexandra, har hun for første gang løftet sløret for, hvorfor kærligheden ikke holdt.
Kvinde vandt 9 millioner kroner i Eurojackpot: Da hun ville bruge penge, skete det utænkelige Hvad der skete, da hun ville ud at bruge penge, havde hun aldrig forestillet sig.

Anbefalet til dig