Godt nyt til flere kunder: Nu får de pengene tilbage

Af: Thea Andersen

|

03/11/2022

Nyheder
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Hvis du er en af de berørte, har du mulighed for at få dine penge tilbage.

Lige nu læser andre også

Nordjyllands Politi har torsdag formiddag udsendt en pressemeddelelse, hvor de oplyser, at de vil udbetale de penge, som en række kunder fik beslaglagt i forbindelse med politiets verserende efterforskning af Pinderup Træpiller.

Det fortæller lederen af efterforskningen, politikommissær Jan Brun Sørensen.

Pengene betales tilbage allerede nu, da der har været mange henvendelser fra borgere, som gerne ville have deres penge retur, da de skal bruge dem til indkøb af træpiller fra en anden leverandør. 

”Og det er fuldt forståeligt,” fastslår Jan Brun Sørensen, ”– Normalt vil sådan en tilbagebetaling først foregå, når der er afsagt dom, men vi har aftalt med mistænkte og dennes advokat, at vi iværksætter tilbagebetaling af pengene allerede nu.”  

Ifølge politikommissæren vil alle berørte borgere få deres penge retur.  

Politikommissæren har - af hensyn til tavshedspligten og efterforskningen - ikke mulighed for at oplyse, hvilken størrelsesorden beløbene er i, skriver Dagens.dk.

”Men de berørte borgere vil få pengene tilbageført til deres konto inden for nogle få dage,” siger han.  

Politikommissæren pointerer, at sagen stadig er under efterforskning af Nordjyllands Politi – og derfor har man ikke mulighed for at oplyse yderligere vedrørende politiets videre efterforskningsarbejde i sagen.

Anbefalet til dig