Har du handlet i Netto? Så bør du straks smide denne madvare ud

Af: Alberte B. C.

|

26/06/2025

Nyheder
Foto: Shutterstock
Denne madvare skal direkte i skraldespanden.

Lige nu læser andre også

En helt almindelig hverdagsindkøb kan nu vise sig at få uventede konsekvenser for dem, der har haft kylling i kurven i Netto.

True Food ApS har netop trukket et parti kyllingeoverlår uden ben tilbage fra butikkernes kølediske, efter at der er fundet salmonella i produktet.

Der er tale om “Hverdagskylling Kyllingeoverlår uden ben” i 300 grams pakker med lotnummer 2350260223 og en sidste anvendelsesdato den 19. juni 2025.

Selvom datoen er overskredet, advarer Fødevarestyrelsen, at nogle forbrugere kan have frosset produktet ned og dermed stadig have det liggende.

Fødevarestyrelsen har kort og kontant en opfordring:

“Har du produktet, bør du kassere det, eller levere det tilbage til butikken, hvor det er købt.”

Salmonella kan føre til alt fra diarré og mavesmerter til feber og opkast – symptomer, som især er ubehagelige for børn, ældre og personer med svækket immunforsvar.

I værste fald kan sygdommen trække ud i flere uger.

Produktet er solgt i Netto-butikker i hele landet, og tilbagekaldelsen gælder dermed bredt.

Forbrugere, der har det pågældende kyllingeprodukt liggende hjemme, rådes derfor til straks at tjekke fryseren og enten smide det ud eller aflevere det tilbage i butikken.

Med denne sag minder Fødevarestyrelsen endnu en gang om vigtigheden af at være opmærksom på fødevarealarmer – også selvom sidste salgsdato er overskredet.

Et overset parti i fryseren kan nemlig ende med en ubehagelig overraskelse.

Anbefalet til dig