Jens raser over 'ny normal' i danske supermarkeder: "Her på det sidste har man set det meget"

Nyheder
Foto: Jacob Lund/Shutterstock
Foto: Jacob Lund/Shutterstock
Der lægges ikke fingre imellem.

Lige nu læser andre også

Flere og flere dagligvarekunder føler sig snydt, når de står ved køledisken.

Ikke fordi priserne direkte er steget, men fordi mængden af varer i pakkerne stille og roligt bliver mindre - uden at prisen følger med ned.

Fænomenet kaldes 'shrinkflation' og vækker stigende frustration blandt forbrugere, herunder Jens Aage Jensen.

Han peger på, hvordan almindelige produkter langsomt bliver reduceret i vægt, selvom emballagen ofte ligner sig selv.

Sådan skriver B.T.

"Her på det sidste har man set det meget med pålægssalater. Engang vejede de 200 gram, så blev de sænket til 175 gram, så til 150 gram, og nu kan man finde dem helt ned til 120 gram," udtaler han.

Dagligvareekspert Bruno Christensen forklarer, at detailhandlen presses af stigende råvarepriser og samtidig møder modstand hos kunderne mod prisstigninger.

Resultatet er, at butikkerne i stedet justerer på mængden:

"Oksekødet stiger i pris lige nu, og det er et meget volatilt marked. Så dagligvarekæderne når et prispunkt, hvor kunderne står af. Så skærer man i stedet i mængden," lyder meldingen.

Jens Aage Jensen mener dog, at der skal kastes mere lys over, når pakkestørrelser rent faktisk bliver ændret.

Han kan for eksempel godt tænke sig en mere tydelig mærkning, når en vare bliver mindre uden en tilsvarende prisændring.

Han har dog bemærket, at nogle kæder er begyndt at informere bedre.

For forbrugere som ham handler det ikke kun om kroner og øre, men om tillid til de butikker, de handler i.

Anbefalet til dig