Natalisi Taksisi har i en video på det sociale medie TikTok afsløret, hvordan hun rejste alene og havde booket sig ind på et angiveligt sikkert hotel, som 'så troværdigt ud' og krævede nøglekort både for at få adgang til hendes etage og til selve værelset.
Efter at have tilbragt en dag med sightseeing vendte hun tilbage til sit værelse for at slappe af, og det var her, at hun bemærkede en mærkelig lugt.
"Jeg kom tilbage omkring klokken 19.30, låste døren op som sædvanligt, tog tøjet af og lagde mig på sengen," sagde hun.
"Og så lagde jeg mærke til en mærkelig lugt. Først troede jeg, at den kom fra mit hår eller sengetøjet, men så gik det op for mig, at lugten kom fra under sengen."
Hun besluttede sig for at undersøge det nærmere, bøjede sig ned og kiggede ind under sengen - og blev mødt af et rædselsvækkende syn: et par øjne stirrede direkte på hende.
"Jeg så en mand under min seng, og jeg begyndte at skrige og sprang op. Manden kravlede ud under sengen og stirrede på mig i tre sekunder," sagde hun, og fortsatte: "De sekunder føltes som om mit liv var slut."
Taksisi forklarede, at manden derefter skreg og løb ud af værelset. Efter at have råbt om hjælp kontaktede influenceren hotelpersonalet, som tilkaldte politiet.
"De fandt en powerbank og et USB-kabel under sengen. Jeg blev ved med at spørge hotellet: 'Hvordan kunne det ske?', men de havde ikke noget svar," sagde hun.
Videooptagelser viste tilsyneladende Taksisi tale med politiet på værelset. I en video, der siden er blevet set over 5,2 millioner gange, fortalte den ukrainske influencer, at hændelsen fandt sted på APA Hotel and Resort i Ryogoku Eki Tower i Tokyo i Japan.
Videoen klipper derefter til en meddelelse, som hotellet angiveligt sendte til hende efter episoden. I beskeden, sendt til Taksisi - hvis rigtige navn er Natalia Khomenko - undskyldte de naturigvis for oplevelsen.
"Jeg vil gerne oprigtigt undskylde for den ulejlighed, som episoden i aftes har forårsaget vores gæst," står der i beskeden
"Som hotel mener vi, at det er uacceptabelt, at en sådan hændelse kunne ske et sted, der skal tilbyde tryghed. Politiets vurdering er, at situationen er den samme som i aftes, og da der ikke findes videooptagelser af ind- og udgang, er det svært at identificere gerningsmanden, og sagen kan derfor ikke gøres til en forbrydelse, hvilket gør efterforskningen vanskelig at fortsætte."
Taksisi fortalte, at hun følte sig utryg efter sin 'mareridtsrejse' og tilføjede, at hun 'ikke kunne sove og var konstant på vagt og tjekkede hvert hjørne af sit værelse'.
Influenceren sagde, at hun kontaktede hotellet igen for at få kompensation og blev tilbudt 1.600 dollars (cirka 10.600 kroner) i erstatning.
"Nu sidder jeg tilbage og undrer mig over, hvordan nogen kunne komme ind på mit værelse, hvordan nogen vidste, at jeg var alene, og hvordan hotellet ikke kan tage ansvar for en så alvorlig sikkerhedsbrist?" sagde hun.