Gustav Salinas og kæresten melder om en voldsom oplevelse

Af: Sandra Lund

|

25/10/2022

Underholdning
Foto: Bo Nymann/Photographer Bo Nymann/Ritzau Scanpix
Foto: Bo Nymann/Photographer Bo Nymann/Ritzau Scanpix
På en ferie i Gustav Salinas' mormors hjemland blev han og kæresten udsat for et voldsomt røveri.

Lige nu læser andre også

Den danske online-coach Gustav Salinas mistede for en lille måned siden sin højtelskede mormor.

Derfor ville han og Mulle rejse til mormorens hjemland Chile, for at opfylde mormorens sidste ønske.

Desværre gik turen ikke som planlagt, skriver Se og Hør.

I midten af rejsen blev kæresteparret udsat for et voldsomt røveri. 

- Vi kørte ind til en by, der ikke var så god og som var lidt farlig at være i, men vi skulle prøve noget nyt, og her havde vi fundet et virkelig smukt hotel oppe i bjergene, fortalte Mulle og fortsatte: 

- Under fem minutter efter, vi var ankommet, var der nogle, der havde smadret bagruden i bilen og havde slået sæderne ned og flået alle kufferterne ud, sagde Mulle og understregede, at hele situationen var ret dramatisk.

Røveriet fandt sted ved højlys dag, og røverne kom derfra med lidt af hvert - særligt i den dyre ende.

Parret havde pakket alle deres yndlingsting i baggagen - hvilket inkluderede alt fra designer-sko til kostbare håndtasker. 

- Jeg fik blandt andet stjålet mine Gucci-sko. Men der var også Gucci-sandaler, en Burberry-jakke og et Gucci-bælte. Altså det var bare nogle sindssygt lækre ting, så dem, der har åbnet dem (kufferterne, red.) har bare tænkt "jackpot", sagde ivækrsætteren og den tidligere realitystjerne Gustav Salinas. 

Mulle blev også røvet for sine Louis Vuitton-tasker samt flere Hugo Boss- og Tiger Of Sweden-blazere. 

- Og det værste er bare, at man ikke får dækket hele beløbet af forsikringen. Man får nok kun dækket en tredjedel måske, fortalte Mulle. 

Heldigvis kan parret grine lidt af oplevelsen, efter det værste chok over hændelsen havde lagt sig. De tænker, at gerningsmændene må havde trukket på smilebåndet, da de åbnede kufferterne.

- Jamen, vi er jo et homopar, og vi havde jo selvfølgelig også taget "homoting" med på ferie, måske lidt undertøj og sådan noget i den dur. Og gad vide, hvad de har tænkt, da de åbnede de kufferter, fortalte Mulle. 

Parret blev ikke slået ud af oplevelsen, og de fik opfyldt mormorens sidste ønske, da de spredte hendes aske udover Andesbjergene.

- Der skal mere til at slå os ud. Vi kiggede bare på hinanden og sagde "vi gider ikke tage hjem", da det var sket, fortalte parret.

Heldigvis kom ingen til skade under røveriet. 

Anbefalet til dig