6-årig pige faldt ud af vindue i SFO

Nyheder
En forældre fik et chok, da han så en 6-årig pige falde fra institutionens førstesal. Foto: Rigspolitiet
En kun 6-årig pige faldt mandag ud af et vindue på førstesal.

Lige nu læser andre også

Mandag midt på eftermiddagen fik Østjyllands Politi en anmeldelse fra Bjerregrav Skoles SFO på Over Fussingvej i den nordvestlige del af Randers. Her var alarmberedskabet blevet sat i gang, da en 6-årig pige var faldet ud af et vindue på institutionens førstesal.

Det oplyser Østjyllands Politi i deres døgnrapport. 

Heldigvis var der en forælder til stede, som var ankommet til SFO'en for at hente sit barn. Han så pigen falde ud af vinduet og løb med det samme hen for at tilse hende, mens hun lå på jorden.

Efterfølgende blev der ringet 112, og pigens far blev tilkaldt.

Pigen blev kørt til Aarhus Universitetshospital for at blive behandlet for sine skader og til observation for hjernerystelse. Hun har det efter omstændighederne godt.

Mest læste

Derfor gik grevinde Alexandra fra prins Joachim Grevinde Alexandra har ikke før sat ord på, hvad der medførte, at hun og prins Joachim blev skilt i 2005. I en kinesisk tv-dokumentar, der handler om grevinde Alexandra, har hun for første gang løftet sløret for, hvorfor kærligheden ikke holdt.
Mette Frederiksen 'shopper' hos Rema 1000, Netto m.fl. - men her vil hun ikke handle Mette Frederiksen er ikke kræsen, når det kommer til supermarkeder.

Anbefalet til dig