Annette Heick taler ud om forældrenes beslutning: "Jeg tror, at det bliver godt"

Nyheder
Foto: Bax Lindhardt/Ritzau Scanpix
Foto: Bax Lindhardt/Ritzau Scanpix
Nu sætter datteren ord på.

Lige nu læser andre også

Efter næsten 50 års på farten takker Keld og Hilda Heick snart af med en følelsesladet koncert i Tivoli.

Det sker den 6. februar 2026, som altså kommer til at markere afslutningen på duoens imponerende karriere.

Datteren Annette Heick ser med en blanding af glæde og vemod frem til, at hendes forældre, som begge er 79 år, skal træde ind i en ny livsfase med mindre rejseaktivitet og flere hyggelige stunder med familien.

Sådan skriver B.T.

"Det er ikke sundt at køre så mange kilometer på landevejene. Jeg tror, at det bliver godt for dem at stoppe, og jeg glæder mig på deres vegne. Jeg tror, det bliver svært. Men jeg tror ikke, at det kommer til at være svært længe. Jeg tror hurtigt, at det også bliver hverdag, at man er sammen derhjemme i stedet," udtaler hun.

Keld og Hilda Heick har siden deres første fælles optræden i 1976 været en fast del af danskernes musikalske hverdag.

Parret er især kendt for deres deltagelse Melodi Grand Prix, men derudover har de også lavet et hav af ørehængere.

Afskeden bliver særlig, når Annette Heick selv er vært ved 'Syng med i Tivoli' den 19. juni, hvor der afholdes en stor hyldestkoncert for hendes forældre.

Birthe Kjær og Kirsten Siggaard er blandt de kunstnere, der vil fremføre nogle af duoens mest kendte sange.

"Det bliver en god slutning. Jeg tror, at koncerten bliver enormt hyggelig og rørende. Jeg tror også, at jeg selv kan gå hen og blive ret bevæget," siger datteren.

Duoens romantiske rejse startede tilbage på en skole i Valby, da en ung Keld Heick første gang blev betaget af Hildas stemme.

Snart slutter den musikalske rejse præcis dér, hvor mange af deres fans har mødt dem gennem årene - nemlig på scenen.

Anbefalet til dig