Af og til må Danmark vinke farvel til populære forretninger - og desværre ser det ud til, at det sker endnu engang nu.
Det er snart slut med at bladre igennem store, farverige landkort og globusser i den ikoniske butik Nordisk Korthandel i København.
Efter hele 65 år som en kendt og elsket institution står butikken nemlig til at lukke, medmindre en ny ejer snart melder sig på banen.
Nordisk Korthandel, der siden 1959 har været et fast holdepunkt for rejselystne danskere, skoler og undervisere, lukker efter planen dørene for sidste gang lørdag den 23. august 2025.
Det meddeler butikkens ejer gennem 37 år, Kirsten Marie Ludvig, i et opslag på Facebook.
“Det er med både vemod og stor taknemmelighed, at jeg nu afslutter mit arbejdsliv her i butikken,” skriver Kirsten Marie Ludvig, der går på pension til efteråret.
Stadig et håb forude
Men der er håb endnu.
Ejeren opfordrer alle, der kunne tænkes at have interesse i at føre butikken videre, til at træde frem:
“Kender du nogen, som kunne være den næste ejer af Nordisk Korthandel? Så hører jeg meget gerne fra dig?,” lyder det fra Kirsten Marie Ludvig med håb om, at en boghandler, rejseentusiast eller måske en virksomhed inden for friluftsliv kunne se potentialet i at bevare dette unikke sted.
Du kan se hele opslaget på Facebook her.