Peter Christensen bisættes torsdag: Her er hans særlige ønske for dagen

Af: Mie M.B

|

10/02/2025

Nyheder
Foto: Aktive Ejere
Foto: Aktive Ejere
Bisættelsen finder sted torsdag d.13. februar kl.13

Lige nu læser andre også

Efter nyheden om tidligere minister Peter Christensens død i sidste uge, er der nu kommet detaljer om hans bisættelse. Det skriver JydskeVestkysten

Ceremonien finder sted torsdag den 13. februar klokken 13 i Holmens Kirke i København. Det fremgår af en dødsannonce, som familien har offentliggjort, og som tidligere minister Søren Pind har delt på LinkedIn. Oplysningen bekræftes også af Christensens enke, TV2-vært Josefine Koefoed, i et opslag på Facebook.

Peter Christensen har ifølge familien i dødsannoncen et særligt ønske i forbindelse med bisættelsen. I stedet for blomster opfordres gæster til at donere et beløb til Den Danske Ukraine Komité, en forening, der yder støtte til Ukraine.

Peter Christensen, der oprindeligt kom fra Sønderborg, tilbragte en stor del af sit liv i Varnæs, mens han var aktiv i politik. De sidste år boede han i København. Han var en markant skikkelse i Venstre og på Christiansborg, hvor han blandt andet har været forsvarsminister og skatteminister.

Mest læste

Derfor gik grevinde Alexandra fra prins Joachim Grevinde Alexandra har ikke før sat ord på, hvad der medførte, at hun og prins Joachim blev skilt i 2005. I en kinesisk tv-dokumentar, der handler om grevinde Alexandra, har hun for første gang løftet sløret for, hvorfor kærligheden ikke holdt.
Kvinde vandt 9 millioner kroner i Eurojackpot: Da hun ville bruge penge, skete det utænkelige Hvad der skete, da hun ville ud at bruge penge, havde hun aldrig forestillet sig.

Anbefalet til dig