Politiet øger antallet af fotovogne: Her skal de stå

Af: Thea Andersen

|

29/12/2022

Nyheder
Foto: Presse-fotos.dk
Foto: Presse-fotos.dk
Nu skruer politiet op for fartkontrollen i Danmark.

Lige nu læser andre også

Politiet har nu taget de nye køretøjer i brug, som fremover skal udgøre politiets automatiske fartkontrol (ATK). 

Politiet får udvidet sit samlede antal ATK-køretøjer fra 82 til i alt 107 og får dermed bedre muligheder for at sætte ind over for de bilister, der ikke overholder fartgrænserne. Det sker som led i den seneste politiske flerårsaftale for politiet, skriver Rigspolitiet i en pressemeddelelse.

”Vi ved, at for høj hastighed er en faktor i fire ud af 10 dødsulykker. Hvis vi skal nå vores mål om færre dræbte i trafikken, så er det helt afgørende, at vi alle sammen tager toppen af farten”, siger lederen af færdselspolitiet hos Midt- og Vestsjællands Politi, vicepolitiinspektør Thomas Tarpgaard. 

Den nye model af ATK-bilerne, som politiet nu har taget i anvendelse, rummer samtidigt en række forbedringer i forhold til den tidligere model.

”Vi får dels bedre muligheder for at kunne fotografere de motorcyklister, der kører for stærkt, og samtidigt har kameraet også fået en højere opløsning, så vi får bedre billeder at arbejde med. Og så er komforten for vores personale, der skal arbejde i bilerne, også blevet bedre”, siger Thomas Tarpgaard.

Her skal de 25 ekstra fotovogne stå:

  • Nordjylland: 2

  • Østjylland: 3

  • Midt- og Vestjylland: 3

  • Sydøstjylland: 3

  • Syd- og Sønderjylland: 2

  • Fyn: 2

  • Sydsjælland og Lolland-Falster: 3

  • Midt- og Vestsjælland: 1

  • Nordsjælland: 2

  • Københavns Vestegn: 2

  • København: 2

Læs mere om politiets ATK-indsats.

Mest læste

Derfor gik grevinde Alexandra fra prins Joachim Grevinde Alexandra har ikke før sat ord på, hvad der medførte, at hun og prins Joachim blev skilt i 2005. I en kinesisk tv-dokumentar, der handler om grevinde Alexandra, har hun for første gang løftet sløret for, hvorfor kærligheden ikke holdt.
Mette Frederiksen 'shopper' hos Rema 1000, Netto m.fl. - men her vil hun ikke handle Mette Frederiksen er ikke kræsen, når det kommer til supermarkeder.

Anbefalet til dig