Italien, Grækenland og Spanien topper hvert år listen over sommerferiefavoritter blandt solhungrende rejsende.
Med deres smukke kyster, lækre køkkener og varme klima er de sikre valg.
Nu er en ny og mere ukendt perleved at vinde frem, men selvom det lyder som en solstrålehistorie, så er det ikke helt sådan, det forholder sig.
Fra ukendt til kendt perle
Der var engang, hvor Albanien var en hemmelighed for de få indviede.
Et slags ferieparadis for dem, der ikke gad de sædvanlige charterdestinationer og hellere ville nyde en friskfanget fisk ved havnepromenaden uden at vente i kø bag selfie-stænger og solskoldede englændere.
Der var både priser og pulsen lav, men den tid er ovre nu.
Sådan skriver B.T.
Sagen er den, at det lille Balkan-land har fået global opmærksomhed, og det er ikke kun rejsebloggere og backpackere, der er begyndt at flokkes dertil.
Albanien er nu Europas hurtigst voksende turistdestination og ligger faktisk nummer tre i verden i samme kategori - kun bag Qatar og Puerto Rico.
Det lyder måske som en økonomisk jackpot, men der er også en bagside af medaljen.
Højere priser
Albanien havde i 2015 kun omkring tre millioner besøgende, men i 2023 var det tal steget til hele 10 millioner.
Inden 2030 forventer man op til 30 millioner turister årligt, lyder meldingen.
"Nogle byggeprojekter er blevet gennemført uden ordentlig planlægning. I kystområder som Saranda har der været tilfælde af miljø-ødelæggelse på grund af dumpning af byggeaffald i havet," udtaler en journalist fra mediet Saranda Web, Uesli Didani, og tilføjer:
"Masseturismen har drevet priserne op i kystområderne og gjort huslejer og serviceydelser uoverkommelige for beboerne."
Så næste gang du overvejer en ferie til det smukke Albanien, kan det være, du skal tænke over, om din solhat og strandtaske måske gør mere skade end gavn.