Lejlighed stod i flammer: Så gjorde mand fra gaden noget helt utroligt

Af: Mie M.B

|

09/07/2025

Udland
Foto: YouTube
Foto: YouTube
Se den vilde video hvor manden redder babyer og børn i artiklen

Lige nu læser andre også

Fingrene greb desperat fat om vindueskarmen, mens røgen krøb ud gennem sprækkerne i bygningen på sjette sal.

Midt i kaosset fredag i Paris stod Fousseynou Cissé på en smal jernstang 20 meter over jorden – klar til at redde fire små børn fra at blive opslugt af flammerne.

Videoer delt på TikTok viser den 39-årige balancere uden for de røgfyldte lejligheder, mens forældre indeni i panik rakte deres børn mod ham.

Først blev to babyer løftet i sikkerhed, inden Cissé hjalp yderligere to børn og deres mødre ud gennem vinduet.

Ifølge Le Parisien fik han senere et opkald fra præsident Emmanuel Macron, der roste hans mod.

“Vi talte sammen i et minut eller to. Jeg fik gåsehud,” forklarede Cissé efter samtalen. Det fortæller New York Post.

Han havde netop selv forladt bygningen med kone og barn, da en nabo skreg, at flere stadig var fanget på øverste etage. Uden tøven løb han mod en nabolejlighed og klatrede ud på den smalle metalstang, der forbandt bygningerne.

“Jeg stillede ikke spørgsmål. Der var liv på spil, jeg genovervejede ikke noget,” sagde han.

Ifølge en af de reddede mødre havde hun allerede set sig selv “dø sammen med sine børn”, da flammerne omsluttede dem, indtil Cissé pludselig dukkede op som en redningsmand i røghelvede.

Mens bygningen fortsat brændte, kom alle syv personer uskadt ned. Politiet oplyser, at yderligere 12 beboere blev indlagt med røgforgiftning.

Politichef Laurent Nuñez meddelte, at Cissé vil modtage en officiel medalje den 13. juli som tak for hans “mod og dedikation”.

Flere har desuden foreslået, at han skal tildeles Paris’ højeste bymedalje – en hæder, der tidligere er givet til blandt andre Michael Jackson og Toni Morrison.

Anbefalet til dig