Så er det igen blevet skifteweekend, hvor ferieparate danskere står klar til at tage på ferie i Danmark med bil, tog eller cykel.
Samtidig er det ved at være tid for dem, der skal pakke sammen og vende hjem fra ferien, men hvordan bliver vejret i weekenden - og er der steder i Danmark, hvor vejret bliver bedre end andre?
Det svarer DMI nu på.
Prognoserne indikerer, at weekenden byder på ustadigt sommervejr, hvor både solbriller, solcreme og paraply bør være lige ved hånden.
Danmark delt i tre
I de vestlige egne vågner man fredag op til en grå himmel med stedvis dis og tåge.
På Fyn og Sjælland kan de morgenfriske nyde en smuk solopgang, mens skyerne ligger tungt over Bornholm, hvor regn og byger banker på fra øst.
I løbet af formiddagen brænder skyer og tåge af i Jylland og stedvis på Fyn, og solen vil skinne fra en stort set skyfri himmel.
Temperaturerne stiger hurtigt til mellem 21 og 25 grader de fleste steder. Drop paraplyen og husk et tykt lag solcreme, når du skal ud.
Drypperi på Sjælland
Dagen starter med sol til de fleste - dog i en til dels sløret udgave - så cykelturen eller gåturen til arbejde kan nydes uden regntøj.
I løbet af dagen bliver det dog mere skyet, og der kan komme enkelte byger sidst på eftermiddagen. En lille paraply i tasken eller et regnslag kan derfor vise sig nyttigt.
Samtidig bliver der ikke meget solskin over Bornholm i dag. Det bliver en skyet affære - og efterhånden også en våd én - da regn og byger trækker ind fra øst.
Lørdagsvejret
Lørdag ligger et lavtryk over det nordlige Polen og sender byger ind over landet fra nordøst.
Lavtrykket bevæger sig langsomt mod vest, hvilket giver drivende skyer på himlen - nogle med regn, men solen vil også titte frem i ny og næ.
Enkelte byger kan være kraftige og måske ledsaget af torden. Temperaturerne sniger sig op mellem 17 og 23 grader, hvor det vil blive varmest i Nordvestjylland og koldest på Bornholm.
De fine sommervejrstoner fra fredagens vejr i Jylland og på Fyn bliver altså kortvarige.
Søndagsvejret fortsætter i samme spor
Lavtrykket har nu bevæget sig til det nordlige Tyskland og sender fortsat byger ind over landet fra nordøst.
I løbet af dagen bliver der også mulighed for at se solen i ny og næ. Temperaturerne ligger mellem 19 og 24 grader.